Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 Doprava a cestování
 

        Nejjednodušším způsobem, jak se do Athén dostat je využití letecké dopravy. Po celý rok jsou zajišťovány pravidelné linky z Prahy nebo Vídně, které přistávají na novém Athénském letišti Eleftherinos. Z leteckých společností, které tyto linky provozují jsou nejvýznamnější ČSA, Lufthansa, Austria Airlines nebo Obrazeknárodní řecké aerolinie Olympic Airways. Během letní turistické sezóny lze využít také některých z nízkonákladových leteckých společností. Cesta z letiště do centra města trvá autobusem něco přes půl hodiny. Využít můžete také nově dostavěnou trasu athénského metra.

        Pokud dáváte přednost cestování autem, lze se do Athén přímo dostat přes bývalou Jugoslávii. Druhou možností je pak trasa přes Itálii s využitím jednoho z nočních trajektů z města Brindisi nebo Ancona. V Řecku platí podobná pravidla silničního provozu jako u nás - většina dopravních značek je mezinárodních a dává se přednost zprava. Styl jízdy místních řidičů je však naprosto odlišný a při prvním setkání s ním vás může šokovat. Řekové si moc nelámou hlavu s dodržováním předpisů, plná čára stejně jako zákaz parkování pro ně nic neznamená. Kdo je větší nebo dřív jede má přednost. Na tento, na první pohled chaoz si ale rychle zvyknete a  zjistíte, že  řidiči  jsou k sobě  vcelku ohleduplní a  karambolů je minimum. Athény jsou však přeplněny auty a mnohdy je rychlejší cesta pěšky než čekání v kolonách metropole. 

        Pro samotné cestování v Athénách je nejjednodušší využití metra. Jízdenku pořídíte už od 0,80 Euro (přestupní s platností 90 min.), týdenní lístek vás pak příjde na 10 Euro (tento lístek platí i pro autobusy). Metrem se dostanete do všech významných částí města, navíc jsou v mnohých stanicích k vidění unikátní archeologické vykopávky a předměty z dávné historie. Autobusová síť pokrývá části, kam se metrem nedostanete. Díky hustému silničnímu provozu není zrovna nejrychlejší problém můžete mít i s názvy zastávek, které jsou většinou psány pouze řeckým písmem. Athénské taxíky maji žlutou barvu a jsou celkem levné. Projet se můžete i tramvají nebo trolejbusem.

        Jestliže plánujete delší výlet do okolí Athén, můžete si pronajmout automobil. Půjčovny najdete zejména na letišti a v centru města. Své pobočky zde má většina velkých provozovatelů, ale na výběr je i mnoho menších společností, které většinou nabízejí levnější služby. Není potřeba vlastnit mezinárodní řidičský průkaz, zcela postačí ten národní.

       Obrazek Z přístavu Pireus vyplouvají denně trajekty, přepravující pasažéry na okolní ostrovy v Saronském zálivu a na Sporadské ostrovy na severovýchodě. Využít lze také rychločlunů - tzv. letajících delfínů, díky kterým se na ostrovy přeplavíte až o polovinu rychleji.  Do přístavu se pohodlně dostanete metrem, které zde má konečnou stanici.