Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rušný život metropole 

 

Kultura

    Po celý rok se koná v Athénách řada akcí a každý návštěvník si rozhodně přijde na své. Pro milovníky divadla nabízí město téměř 50 divadel. Většina představení je v řečtině, ale dramata v angličtině můžete navštívit například v Kamnném divadle pod širým nebem na předměstí Petropolis.Obrazek

    Od května do září se každým rokem koná významný Athénský festival, který nabízí bohatý kulturní program pro turisty i místní obyvatele. Většina představení se pořádají v divadle Herodes Atticus pod Akropolí a v antickém Epidaurově divadle. Na programu je řada koncertů, tanečních vystoupení či starých antických děl.

    Pro vyznavače tradičních řeckých písní a tanců jsou pořádány od května do září vystoupení v divadle Dora Stratou. V únoru se koná v ulicích Athén tradiční karneval s hudbou, tanci a průvodem masek.

 

Sport

 Obrazek

    Díky své poloze nabízejí Athény také široké možosti plážových aktivit. Taxíkem se dostanete z centra město do sportovních středisek na pobřeží za necelou půlhodinu. Sezóna pro koupání trvá přibližně od května do září a nejvíce přelidněno bývá v srpnu. V tuto dobu většina athéňanů utíká z rozžhavených městských částí na pobřeží a tráví zde svou dovolenou. Nejbližším rekreačním střediskem je dvanactkilometrů vzdálená Glyfáda. O víkendech a v letních měsících se pořádá řada závodů v plachtění a můžete si pronajmout i vlastní jachtu s posádkou.

    Možnosti sportovního vyžití ve městě ještě více zvýšila výstavba nových sportovišť pro olymiádu v roce 2004. Využít můžete řadu bazénů a hřišť.

    Řeckou národní vášní je bezesporu fotbal a mezi oběma největšími týmy ve městě - Panathinaikosem a AEK Athény panuje velká rivaObrazeklita. Pozadu nezůstává ani neméně známý Olympiakos Pireus. Velmi populární je zde také basketbal.  

 

 

 

Nakupování

 

    V centru města naleznete celou plejádu obchoních domů všech významných značek. Ve čtvrtích Pláka a Monastiráki můžet sehnat v místních obchůdcích celou řadu suvenýrů nebo tradičních řeckých výrobků. Čerstvé potraviny nakoupíte ve městské tržnici nedaleko náměstí Omonia. Obrazek

    Nejžádanějším zbožím jsou výrobky z mědi, ručně dělaná keramika nebo reprodukce antických soch. Výhodně lze koupit také šperky a výrobky z polodrahokamů a bižuterie.

 

Jídlo a pití

 

    Řekové si dokážou stolování opravdu vychutnat. Zejména o víkendech se vyrážejí s celou rodinou povavit do některé z tradičních taveren, kde nad dobrým jídlem a pitím o několika chodech ztráví celý večer. Hlavním jídlem dne je večeře, která se podává kolem desáte večer a většinou není problém sehnad něco lahodného k snědku i dlouho po půlnoci.

    Řecká kuchyně je hodně pestrá. Známé jsou například různé předkrmy - mezédes - které se často podávají při konzumaci některé z místních pálenek. Výborné jsou také saláty, připravované z čerstvých surovin, kde většinou nechybí kvalitní olivový olej. Pokud chcete něco menšího, tak vyzkoušejte gyros pitu - opékané maso na rožni zatočené v pšeničné placce. Samotnou náplň si můžete upravit dle libosti a vaši chuti.

    ObrazekK tradicím řecké kuchyně patří také velké množství ryb a mořských tvorů. Grilovaná chobotnice či čerstvě usmažené krevety ve spojení anýzovkou ouzo určitě stojí za vyzkoušení. Ryby jsou připravovány většinou jednoduše na grilu a podávány se salátem a citónovým dresinkem. Z masa je nejtypičtější jehněčí, skopové a vepřové.Nesmíme zapomínat také na široký výběr sýrů, ovoce a moučníků.

    Nejvíce oblíbeným nápojem v Řecku je víno. Ve většině tavernách najdete vedle kvalitních a drahých láhví i výborné domácí sudové víno, které jsou řekové schopní pít opravdu ve velkém množství a ke všem příležitostem. Trochu netradišní chuť má retsina - víno s příchutí pryskiřice. Mezi pálenkami je nejoblíbenější ouzo a rakije.Obrazek

    Za horkých letních dnů určitě příjde vhod osvěžující frapé - ledová káva. Pokud chcete vyzkoušet tradiční řeckou kávu, připravte se na malý šálek silné kávy velmi podobné naší turecké. Jak vytvořit řeckou kávu je však na více než 30 způsobů.